Z fabryki na wybieg, a później na ulicę – tak pokrótce można scharakteryzować styl workwear, który świetnie prezentuje Ryan Gosling w firmie „Pamiętnik”.

Amerykański melodramat z 2004 roku w reżyserii Nicka Cassavetesa to fascynująca opowieść o wielkiej miłości, czyli najpiękniejszym uczuciu jakie może spotkać każdego człowieka. Ale dzisiaj nie o tym, a o głównym bohaterze, a dokładnie o jego wyglądzie i filmowych kostiumach, które są kapitalne.

Grany przez Ryana Goslinga – Noah – jest wiejskiego pochodzenia robotnikiem, a co za tym idzie, ubiera się adekwatnie do swojej pozycji społecznej i zawodowej. Nosi ciężkie buty, luźne spodnie dżinsowe lub materiałowe, flanelowe koszule, kurtkę typu sherpa, a na głowie kaszkiet, z którym praktycznie nie rozstaje się ani na chwilę. Zmienia jedynie modele. Ten noszony na co dzień, ustępuje miejsca nieco bardziej eleganckiemu, który główny bohater filmu zakłada, szykując się na wieczorne wyjścia.

Jak można zauważyć po trendach na światowych wybiegach, targach mody męskiej Pitti Uomo i mediach społecznościowych, styl amerykańskiego robotnika, niczym z filmu „Pamiętnik”, oczarował nie tylko mnie, ale również dużą grupę innych osób oraz marek, które swoje kolekcje budują w oparciu o styl robotniczy. Wpisując w mediach społecznościowych hasztag: workwear, znajdziemy mnóstwo różnych stylizacji utrzymanych w tym klimacie, co świadczy o ogromnej popularności tego trendu.

Styl workwear to także kolejny przykład tego, jak moda zatacza koło i sięga ponownie do przeszłości, w tym przypadku, gdzieś do lat 50. ubiegłego wieku. Wspomniana odzież robotnicza pięknie pokazuje nam, że moda jest zabawą. Możemy inspirować się prostymi rozwiązaniami na co dzień, ubraniami, które kiedyś miały przede wszystkim być praktyczne w pracy w fabryce, a dzisiaj są mocnym trendem w modzie męskiej.

Ich odpowiednia interpretacja i zestawienie ze sobą poszczególnych elementów garderoby pozwoli nam zbudować stylizację szeroko wychodzącą poza mury fabryki. Wszystko zależy od wyobraźni, kreatywności i naturalnie naszego stylu.

fot. Pati

zegarek – Aztorin / kurtka i koszula – Wrangler / spodnie – Lee / buty  – Tommy Hilfiger / kaszkiet – H&M / rękawiczki – James Hawk