Vabank

„Vabank” Juliusza Machulskiego to bez dwóch zdań jedna z najlepszych polskich komedii w historii kina. Nie tylko bawi i fascynuje wspaniałą grą wybitnych aktorów, ale również zachwyca strojami głównych bohaterów.

Na „Vabank” trafiłem ponownie w telewizji podczas ostatnich świąt. Mimo że oglądałem ten film już mnóstwo razy, nie było żadnych szans, żeby zmienić kanał na inny. Musiałem obejrzeć przygody Henryka Kwinto i jego kompanów po raz enty. Obie części kultowej komedii radują od pierwszej do ostatniej minuty. Mnie dodatkowo film oczarowuje modą przedstawioną z tamtych lat. Niebywała elegancja. Nie dotyczy to tylko głównego bohatera, ale praktycznie wszystkich mężczyzn, którzy kapitalnie wyglądali wówczas na co dzień. Kapelusze, idealnie skrojone płaszcze, garnitury i te stylowe dodatki takie jak np. spinka przy krawacie. W wyglądzie bohaterów „Vabanku” nie ma żadnego przypadku, a ich stroje są dopasowane w każdym calu.

Oglądając film, po raz kolejny zatęskniłem za elegancją, której pozbawiła nas pandemia. I chociaż na co dzień jestem zdecydowanie bardziej casualowy, to od pewnego czasu szukam okazji i z przyjemnością zakładam garnitur, koszulę, krawat i eleganckie buty. Pandemia zmieniła modę męską i przesunęła w stronę casualu i ubrań o zdecydowanie luźniejszej formie. Tu nasuwa się pytanie, czy elegancja odeszła w zapomnienie i już na zawsze pozostaniemy casualowi?

Jesienią ubiegłego roku podczas rozmowy z Michałem Kędziorą, autorem bloga Mr. Vintage, zagaiłem o styl i elegancję mężczyzn rodem z filmu „Vabank”, czy to jeszcze wróci? Michał odrzekł, że moda co jakiś czas zatacza koło i pojawiają się ponownie trendy, które wydawałoby się, że już nigdy nie powrócą, więc jest szansa.

Kierując się tą myślą, mam nadzieję, że przed nami będzie jeszcze mnóstwo okazji, aby wyglądać stylowo niczym Henryk Kwinto i inni dżentelmeni z filmu „Vabank”.

fot. Pati


zegarek – Albert Riele / płaszcz, marynarka, koszula, spodnie – Vistula / buty  – Berwick z salonu Klasycznebuty.pl / krawat – Lambert / kapelusz – HatHat / rękawiczki – James Hawk

 

2 Comments

Add yours →

  1. Fajny ten zestaw: fajne kolory, niby uniwersalne, ale w nowym ujęciu. Szczególnie podoba mi się kolor płaszcza 🙂 dobra stylówka na wiele okazji. Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2023 Nóż W Modzie

Theme by Anders NorénUp ↑